Skuteczne domowe sposoby na zapalenie prostaty

Eksperci nazywają zapalenie gruczołu krokowego zmianą zapalną prostaty. Według statystyk patologię tę wykrywa się u pacjentów głównie w wieku 30 lat i starszych. Patologia rozwija się głównie na tle stagnacji struktur miednicy. Ogólnie zapalenie gruczołu krokowego dzieli się na zakaźne i niezakaźne. Wielu mężczyzn nie spieszy się do lekarza, ale szuka domowych metod leczenia zapalenia gruczołu krokowego. Jest to błędne, ponieważ zapalenie prostaty można już leczyć w domu, wystarczy udać się do urologa, przejść badanie, po którym lekarz przepisze niezbędne leki, które pacjent będzie mógł samodzielnie przyjmować według odpowiedniego schematu.

Przed rozpoczęciem leczenia zapalenia gruczołu krokowego wymagana jest konsultacja z urologiem.

Terapia zapalenia gruczołu krokowego o różnych postaciach

Zapalenie gruczołu krokowego ma różne pochodzenie, dlatego też ich podejście do terapii jest inne.

 • Przewlekłe zapalenie prostaty. Podczas leczenia przewlekłego zapalenia prostaty należy koniecznie unikać hipotermii, jeśli pojawia się chęć, należy się ulżyć, nie można tego tolerować, należy także zapobiegać zaparciom i rano wykonywać gimnastykę. Lekarze zazwyczaj przepisują leki, takie jak antybiotyki, NLPZ i leki przeciwdepresyjne.
 • Postać bakteryjna rozwija się w wyniku przenikania bakteryjnych mikroorganizmów chorobotwórczych do prostaty. Kompleksowe leczenie tego typu stanów zapalnych polega na stosowaniu antybiotyków (fluorochinolonów, makrolidów lub penicylin), NLPZ, leków uspokajających, α-blokerów itp. Konieczna jest dieta z unikaniem potraw tłustych i wędzonych, pikantnych i marynowanych, słonych i przetworzonych, kawy oraz napoje gazowane, alkohol i żywność w puszkach.
 • W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego leczenie należy rozpocząć natychmiast. Skuteczne leczenie zapalenia gruczołu krokowego w domu w przypadku ostrej patologii przepisuje lekarz. Polega na przyjmowaniu leków i kulek z mieszanki miodu i pestek dyni. Po ustąpieniu ostrego stanu można wykonać zabiegi masażu.
 • Zastoinowe zapalenie gruczołu krokowego można z powodzeniem leczyć w domu. Zaleca się, wraz z przepisanymi lekami, przyjmowanie pestek dyni i soku z czarnego bzu, wywaru z nasion pietruszki itp.

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego w domu jest całkiem możliwe, ale nadal wymagana jest wstępna konsultacja z urologiem, aby uniknąć zaostrzenia patologii.

Jak leczyć prostatę w domu

Aby szybko leczyć zapalenie gruczołu krokowego w domu, stosuje się szeroką gamę środków. Kompleksowa terapia polega na stosowaniu leków, a także tradycyjnej medycyny, w tym ziół i apiterapii, soków i balsamów, kąpieli itp. Oprócz środków ludowych nie zapomnij o ćwiczeniach terapeutycznych, które przy odpowiedniej technice pomagają szybko wyeliminować zapalenie gruczołu krokowego.

Mężczyzna wykonujący ćwiczenia terapeutyczne w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego

Forma patologii wpływa bezpośrednio na podejście do leczenia zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn w domu. Jeśli zapalenie gruczołu krokowego nie jest bakteryjne, występuje w postaci przewlekłej, a zapalenie pochodzenia bakteryjnego może mieć również ostry przebieg. Dopiero po konsultacji urologicznej wspólnie z lekarzem można wybrać najodpowiedniejszy zabieg w domu. Wielu ekspertów przyznaje, że istnieją dość skuteczne środki ludowe i metody domowego leczenia zapalenia gruczołu krokowego, ale lepiej jest je stosować jako dodatkową pomoc. Pomagają zwalczać zapalenie gruczołu krokowego i przyspieszają powrót pacjenta do zdrowia.

Leki

W przypadku zapalenia gruczołu krokowego o charakterze zakaźnym, bakteryjnym pacjentom przepisuje się antybiotyki. Leki te są dość różnorodne, dlatego dla każdego pacjenta można wybrać lek na zapalenie gruczołu krokowego. Przepisywane są także leki eliminujące obrzęki i skurcze, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także leki przyspieszające gojenie.

Leczenie farmakologiczne zapalenia gruczołu krokowego obejmuje zwykle nie tylko leki do użytku wewnętrznego, ale także środki stosowane miejscowo, takie jak czopki i mikrolewatywy. Czopki są sztucznie syntetyzowane lub ziołowe; mogą mieć działanie przeciwbakteryjne lub przeciwzapalne. Bardzo wygodne jest stosowanie czopków doodbytniczych na zapalenie gruczołu krokowego. Wprowadza się je bezpośrednio do odbytu z pominięciem układu trawiennego, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na struktury żołądka i wątroby. W ten sposób pacjent będzie mógł uniknąć skutków toksycznych.

Nie mniej skuteczne jest leczenie zapalenia gruczołu krokowego w domu za pomocą mikrolewatyw. Możesz skorzystać ze specjalnych roztworów farmaceutycznych lub samodzielnie przygotować mieszankę do lewatywy. Stosuje się również leki w kapsułkach lub tabletkach. Ponadto leczenie zapalenia gruczołu krokowego w domu obejmuje stosowanie leków hormonalnych i immunomodulatorów, środków zwiotczających mięśnie i α-blokerów. Każdy lek ma swoje przeciwwskazania, dlatego należy go stosować ściśle zgodnie z zaleceniami urologa.

Zapalenie prostaty można leczyć lewatywą

Napary lecznicze

Napary z roślin leczniczych są doskonałe do leczenia zapalenia gruczołu krokowego w domu. Istnieje wiele przydatnych przepisów.

 1. Liście i kora leszczyny.Surowce należy zaparzyć i pozostawić pod pokrywką na godzinę. Lepiej jest używać kory i liści młodych drzew. Na dużą łyżkę pokruszonego surowca wystarczy szklanka wrzącej wody. Napar jest filtrowany i pobierany cztery razy dziennie, ¼ szklanki. Istnieje opinia, że po tygodniu stosowania tego leku zapalenie gruczołu krokowego można wyleczyć w domu.
 2. Kora osiki.Aby przygotować ten lek, należy wczesną wiosną zebrać korę z młodych drzew osiki i wysuszyć ją w piekarniku. Następnie 100 g rozdrobnionej kory wsypuje się do 200 ml wódki i trzyma przez 2 tygodnie w ciemnej szafce, codziennie potrząsając. Następnie produkt sączy się i pobiera 20 kropli na 100 ml wody trzy razy dziennie. Czas trwania leczenia może trwać kilka miesięcy.
 3. Kwitnąca Sally.Należy zalać dużą łyżkę posiekanych ziół szklanką przegotowanej wody i pozostawić pod szczelnie zamkniętą pokrywką na 40 minut. Napar filtruje się i pije trzy razy dziennie dużą łyżką.
 4. Aloes i miód.Trzeba zmielić pół kilo liści aloesu starszych niż 3-4 lata i wymieszać masę z pół kilograma miodu, dokładnie wymieszać. Następnie do powstałej mieszanki dodaje się pół litra wytrawnego czerwonego wina i przechowuje przez 5 dni w ciemnej szafce. Weź dużą łyżkę kilka razy dziennie na zapalenie prostaty w domu przez miesiąc.
 5. Innym sposobem na pozbycie się zapalenia gruczołu krokowego w domu jest zażycienalewka z żeń-szenia. Korzeń zalewa się 50% alkoholem i trzyma przez co najmniej dwa tygodnie. Gotową nalewkę przyjmuje się codziennie, 20 kropli. Lek jest przeciwwskazany w przypadku zaburzeń snu i nadciśnienia.
Rośliny lecznicze do przygotowywania naparów na zapalenie gruczołu krokowego

Zaleca się włączenie tych leków do leczenia patologii zapalnych prostaty w domu, jako dodatkowy efekt terapeutyczny.

Odwary na zapalenie prostaty

Skuteczne jest leczenie zapalenia gruczołu krokowego za pomocą środków takich jak wywary. Z gałęzi można zrobić lekarstwoLeszczyna. Musisz wziąć cienkie młode gałęzie, zalać je wrzącą wodą i gotować przez pół godziny. Prawidłowo przygotowany lek będzie miał czerwono-brązowy odcień. Powstały płyn należy przyjmować doustnie lub stosować do kąpieli nasiadowej.

Przydatne są także wywary z ziół i innych surowców roślinnych, np. kasztanów. Świeże łupiny kasztanów należy zmielić i zaparzyć wrzącą wodą, naczynie z napojem podgrzewać w łaźni przez pół godziny, następnie ostudzić i codziennie pić wywar zamiast herbaty. Zapalenie gruczołu krokowego można również leczyć dojrzałymi kasztanami. Musisz zmielić skórkę, zalać trzy duże łyżki pokruszonego surowca szklanką wrzącej wody, a następnie gotować na małym ogniu przez 15-20 minut. Środek ten należy pić dużą łyżką przed posiłkami.

Wiele z nich skutecznie leczy się środkami ziołowymi. Na przykład wywar z mieszanki mącznicy lekarskiej, liści brzozy i krwawnika pospolitego. Dużą łyżkę mieszanki zalać wrzącą wodą i podgrzewać w łaźni przez kwadrans, następnie przecedzić i wypić 2 duże łyżki przed posiłkami. Jak wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego, jeśli choroby nie można kontrolować za pomocą leków? Musisz pomóc organizmowi wywarami z korzenia łopianu, skrzypu polnego lub głogu, kwiatów rumianku itp.

Nasiona dyni

Pestki dyni są uważane za jeden z najlepszych środków łagodzących stany zapalne w tkankach prostaty. Produkt ten jest niezwykle bogaty w cynk, dzięki czemu jest tak skuteczny w terapii antyprostatycznej. Każdego dnia mężczyźni muszą jeść co najmniej 30 nasion przed posiłkami. Taka ilość pestek dyni zawiera dzienne zapotrzebowanie na pierwiastek cynku, który doskonale zwalcza patologie prostaty.

Pestki dyni są doskonałym lekarstwem w walce z zapaleniem prostaty

Przydatne jest przygotowanie deseru z dyni. Aby to zrobić, musisz obrać pół kilo nasion i zmielić je w blenderze na owsiankę. Następnie do miąższu nasion należy dodać 200 g miodu. Z powstałej mieszaniny uformuj kulki wielkości orzecha i włóż je do lodówki. Codziennie rano musisz zjeść dwa takie domowe cukierki, ale nie musisz ich od razu połykać, eksperci zalecają ich powolne rozpuszczanie. Kuracja ta doskonale sprawdza się w profilaktyce chorób prostaty, zaleca się ją stosować raz w roku przez miesiąc, aby zapobiec zapaleniu prostaty i innym patologiom gruczołów.

Terapia sokowa

Kiedy prostata ulega zapaleniu, specyficzna terapia sokowa doskonale łagodzi objawy patologiczne. Aby przygotować soki, musisz użyć narzędzi takich jak sokowirówka i warzywa. Spożywając świeżo wyciskane i naturalne soki, pacjenci aktywnie eliminują złogi kwasu moczowego, co pomaga złagodzić proces zapalny, a także usunąć patogenne mikroorganizmy. Najbardziej lecznicze i korzystne dla męskiej prostaty są:

 • Sok z marchwi i dyni zmieszany w równych proporcjach;
 • Napój z czarnego bzu zaleca się pić 100 ml na pusty żołądek przez 10 dni;
 • Sok ze szparagów, który należy pić codziennie, 0, 5 litra;
 • Soki warzywne z ogórków, marchwi lub buraków, które należy pić codziennie, 0, 6 litra;
 • Sok z chrzanu lub świeżej rzodkiewki nie tylko łagodzi objawy, ale także zapobiega rozwojowi zapalenia prostaty, należy spożywać 2 łyżki dowolnego soku dziennie.

W wyniku spożywania naturalnych, świeżo przygotowanych soków mogą wystąpić krótkotrwałe reakcje hipertermiczne, ale już po kilku dniach wszystko wróci do normy.

Pietruszka

Jak złagodzić atak zapalenia gruczołu krokowego? Istnieje wiele zaleceń dotyczących korzyści pietruszki dla zdrowia mężczyzn, a liczne recenzje potwierdzają ten fakt. Regularne spożywanie pietruszki pomoże mężczyźnie w utrzymaniu prawidłowych funkcji seksualnych, a także zapobiegnie rozwojowi procesu zapalnego prostaty. Tak wysoki efekt terapeutyczny i profilaktyczny wynika z obecności dużej liczby składników mineralnych i witaminowych w składzie rośliny korzennej. Już w stu gramach zieleniny znajdują się dwie dzienne dawki kwasu askorbinowego i retinolu.

Pietruszka w diecie pomoże uniknąć zapalenia prostaty

Jak leczyć zapalenie gruczołu krokowego pietruszką w domu? Możesz po prostu włączyć go do swojej diety, dodając go do sałatek ze świeżych warzyw. Niektórzy zielarze zalecają robienie z niego soku. W przypadku jednorazowej dawki wystarczy wycisnąć dużą łyżkę soku z warzyw, napój należy przyjmować trzy razy dziennie przed posiłkami, na pół godziny. Również w kuracji przeciwprostatycznej można wykorzystać nasiona rośliny, rozcierając je na proszek. Musisz wziąć 4 łyżki nasion, zmielić je, zalać wrzącą wodą (250 ml), gotować na małym ogniu przez 15 minut Gotowy bulion należy schłodzić, przefiltrować i przyjmować 5 razy dziennie dużą łyżką.

Kłącze pietruszki można stosować jako pierwszą pomoc w zaostrzeniu zapalenia gruczołu krokowego. Musisz wziąć dwie łyżki surowca i zmielić je, a następnie zalać szklanką (0, 2 l) wrzącej wody. Przykryj mieszaninę pokrywką, gotuj przez 10 minut, ostudź i przefiltruj. Musisz wziąć 100 ml wywaru.

Czosnek na zapalenie prostaty

Czosnek ma właściwości przeciwutleniające, dzięki obecności allicyny i fitoncydów czosnek skutecznie niszczy mikroorganizmy bakteryjne, co sprawia, że leczenie zapalenia gruczołu krokowego czosnkiem w domu jest dość produktywne i skuteczne. Obecność związków siarki w roślinie zapewnia działanie antybiotykowe na procesy zapalne. Czosnek aktywuje także procesy odpornościowe na poziomie komórkowym, wzmacniając odporność organizmu na zapalenie prostaty. Warzywo jest także naturalnym środkiem przeciwwirusowym, dzięki czemu zapobiega przedostawaniu się infekcji do męskiego organizmu, a jednocześnie wzmacnia układ odpornościowy.

Kultura warzywna pomaga poprawić aktywność naczyń, zapobiega przekrwieniu miednicy, zapobiegając rozwojowi zapalenia gruczołu krokowego. Kurs czosnku trwa zwykle miesiąc i opiera się na zniszczeniu procesu zakaźnego. Dzięki obecności fitoncydów produkt skutecznie radzi sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Chorobę leczymy naparem, który przygotowuje się z 400 ml wrzącej wody i 5 ząbków czosnku. Goździki należy posiekać, zalać przegotowaną wodą i pozostawić pod przykryciem na 12 godzin. Napar należy przyjmować ćwierć szklanki przed posiłkami.

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego czosnkiem daje szybki pozytywny wynik

Pierzga

Niezwykle przydatne jest stosowanie propolisu w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego. Jak możesz to wziąć?

 • Czopki doodbytnicze wykonane są z kleju pszczelego.
 • Należy zalać 10 g propolisu 30 ml alkoholu i pozostawić na 10 dni, okresowo potrząsając.
 • Po zakończeniu infuzji należy odparować mieszaninę propolisu i alkoholu nad ogniem, aż w pojemniku pozostanie brązowa płynna masa bez alkoholu.
 • Następnie należy dodać 20 g masła i doprowadzić mieszaninę do jednorodnej masy w łaźni.
 • Teraz pozostaje tylko uformować świeczki (10 sztuk), które zawijamy w folię i przechowujemy w lodówce.

Terapię czopkami prowadzi się przez 20 dni. Na noc należy włożyć jeden czopek do odbytu. Następnie robią 10-dniową przerwę, a następnie ponownie powtarzają przebieg terapii. Zapalenie gruczołu krokowego leczone czopkami propolisowymi zwykle ustępuje dość szybko, a przy odpowiedniej profilaktyce nigdy nie powraca.

Zalecenia lekarzy

Każdy urolog ostrzeże pacjenta, że przed użyciem jakiegokolwiek środka ludowego lub domowego należy się z nim skonsultować. Środek ten jest niezbędny, aby dokładnie zrozumieć, jaką postać zapalenia gruczołu krokowego rozwinął pacjent, jakie leki i środki domowe są najbardziej skuteczne.

Lekarze nie zaprzeczają, że wiele roślin jest przydatnych w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego, ponieważ mają one działanie lecznicze na męski układ moczowo-płciowy. Lekarze na zapalenie prostaty zalecają brzozę i dziurawiec, skrzyp polny i borówkę brusznicę, lukrecję i sznurek. Rośliny te, co potwierdzają recenzje, mają działanie przeciwzapalne i moczopędne. A do przywracania funkcji seksualnych przydatna jest pietruszka i melisa, wrotycz pospolity i rumianek, chaber i pięciornik.

Zapobieganie

Aby nie szukać domowych sposobów na leczenie zapalenia prostaty, należy zadbać o profilaktykę. Bardzo przydatne jest bieganie, więcej spacerów i wykonywanie porannych ćwiczeń. Aby się zapoznać, możesz obejrzeć film o tym, które ćwiczenia najlepiej wykonywać i jak.

Należy unikać hipotermii i przeziębień. Lepiej spać na twardym łóżku, całkowicie zrezygnować z alkoholu i papierosów. Jeśli wcześniej przeszkadzało Ci ostre zapalenie gruczołu krokowego, musisz stale monitorować regularność wypróżnień. Ostre zapalenie z terminowym leczeniem zostaje całkowicie wyleczone, ale gdy choroba postępuje, staje się przewlekła, dlatego mężczyzna okresowo martwi się zaostrzeniami i nawrotami. Dlatego konieczne jest leczenie zapalenia gruczołu krokowego przy pierwszych oznakach problemów zdrowotnych, wtedy powikłania nie będą Ci przeszkadzać.