Rodzaje i objawy zapalenia gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego to zapalenie gruczołu krokowego, który odpowiada za skład i lepkość nasienia, tj. za zdolność człowieka do zapłodnienia. Zapalenie narządu pogarsza wytwarzanie wydzieliny (soku prostaty), pojawia się ból, upośledzenie oddawania moczu, osłabienie erekcji.

rozpoznanie zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzny zgodnie z obrazem

Zapalenie gruczołu krokowego staje się coraz młodsze

Wcześniej uważano, że zapalenie gruczołu krokowego jest chorobą osób starszych. Może tak było. Ale teraz głównie młodzi mężczyźni zwracają się do urologa z objawami zapalenia gruczołu krokowego. Wynika to z faktu, że przyczyn rozwoju zapalenia gruczołu krokowego jest wiele, a większość z nich jest właśnie zagrożona przez osoby aktywne seksualnie.

Według statystyk medycznych objawy zapalenia gruczołu krokowego występują u 40% mężczyzn poniżej 40 roku życia. U mężczyzn po 50. roku życia zapadalność sięga 50%. U co trzeciego mężczyzny choroba staje się przewlekła z powodu braku leczenia lub niepełnego leczenia.

Przyczyny zapalenia gruczołu krokowego

Każde zapalenie w organizmie, w tym w gruczole krokowym, może wystąpić z dwóch powodów: infekcji i wpływu zewnętrznego. Dlatego wszystkie przyczyny zapalenia gruczołu krokowego można podzielić na 2 duże grupy: zakaźne i niezakaźne.

Zakaźne obejmują:

 1. Seksualne infekcje bakteryjne.Chlamydia, rzęsistkowica, rzeżączka i inne patogeny przenoszone podczas stosunku płciowego dostają się do gruczołu, powodując stan zapalny.
 2. Infekcje wirusowe.Wirus brodawczaka, opryszczka, grypa, różyczka - patogeny wywołują stan zapalny, który szybko przechodzi w postać przewlekłą. Zakażenie następuje krwiotwórczo (poprzez krew) lub, jak w przypadku HPV, poprzez kontakt seksualny.
 3. Infekcje grzybowe.W przypadku kandydozy mikroorganizmy przenikają do cewki moczowej. Ryzyko zachorowania jest większe, jeśli mężczyzna niedawno przyjmował antybiotyki.
 4. Częste infekcje.Staphylococcus aureus, enterococcus i inne patogeny wywołujące zapalenie oskrzeli, odmiedniczkowe zapalenie nerek i inne poważne choroby mogą również wywoływać zapalenie gruczołu krokowego. Na przykład prątki gruźlicy Kocha lub E. coli mogą powodować stan zapalny. Patogeny wnikają do gruczołu w sposób krwiotwórczy - przez krew, z jednego zakażonego narządu do drugiego. Możesz dostać zapalenia gruczołu krokowego, nawet jeśli masz nieleczoną próchnicę.

Niezakaźne obejmują:

 1. Kontuzja, uszkodzenie.Uszkodzenie nerwu w drogach moczowych spowodowane operacją lub urazem przyczynia się do zapalenia gruczołu krokowego.
 2. Zaburzenia immunologiczne, endokrynologiczne i neurologiczne (uwięźnięcie nerwu).
 3. Częsta hipotermia.Zimowa zabawa - sernik i jazda na łyżwach bez bielizny termicznej - bezpośrednia droga do urologa z objawami zapalenia gruczołu krokowego. Tam też poprowadzą kąpiele w zimnej wodzie.
 • Zapalenie związane z wnikaniem moczu i wytryskiem do przewodów gruczołu krokowego.
 1. Siedzący tryb życia.Nawyk siedzenia bez rozgrzewki fizycznej prowadzi do zastoju krwi w miednicy małej i upośledzenia funkcjonowania prostaty.
 2. Nieregularne życie seksualne.Rezultatem jest zastój płynu w prostacie i zapalenie narządów.

Oczywiście nie wszyscy mężczyźni z próchnicą są narażeni na zapalenie gruczołu krokowego. Prawdopodobieństwo zachorowania jest wysokie tylko przy słabej odporności.

Czynniki sprzyjające rozwojowi zapalenia gruczołu krokowego:

 • częste występowanie;
 • naprężenie;
 • życie w złych warunkach środowiskowych;
 • złe odżywianie;
 • złe nawyki;
 • brak snu.

Rodzaje zapalenia gruczołu krokowego

Istnieją 4 główne typy zapalenia gruczołu krokowego: ostre, przewlekłe bakteryjne, przewlekłe bakteryjne i prostatodynia. Formy różnią się stopniem nasilenia objawów i przebiegiem.

Dysfunkcje seksualne na tle zapalenia gruczołu krokowego występują u co drugiego mężczyzny, pacjenci skarżą się na pogorszenie erekcji i zmniejszenie libido.

Choroba powoduje nie tylko problemy z życiem seksualnym. Jest to związane z zaburzeniami układu moczowego i zespołem przewlekłego bólu (bolesne odczucia w miednicy, plecach, stawach).

Współczesna klasyfikacja i objawy zapalenia gruczołu krokowego:

 • I. Ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.Występuje rzadko, tylko w 5% przypadków. Powodem są wstępujące infekcje dróg moczowych. Patologia może przekształcić się w postać przewlekłą - przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Objawy ostrego zapalenia gruczołu krokowego są dobrze wyrażone: gorączka, ból w pachwinie, promieniuje do okolicy kości krzyżowej, prącia lub odbytnicy, a także występuje, gdy odczuwa się narządy płciowe. Uderzającym objawem są problemy z oddawaniem moczu.
 • II. Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.Rzadko jest diagnozowany. Prowokuje nawroty infekcji dróg moczowych. Objawy patologii: osłabienie erekcji, dyskomfort podczas stosunku, podczas oddawania moczu i podczas wypróżnień. Pieczenie i swędzenie w kroczu. Nasilenie w okolicy narządów płciowych.
 • III. Zespół przewlekłego bólu miednicy(przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego). Najczęstsza forma (ponad 90%). Wcześniej patologię nazywano bakteryjnym zapaleniem gruczołu krokowego, ponieważ ta grupa obejmuje choroby niezakaźne. Cechą patologii jest obecność bólu urologicznego. Grupa nie obejmuje zmian onkologicznych i neurologicznych. Z kolei dzieli się na kategorie IIIa - przebiega ze stanem zapalnym (w moczu i wymazie z gruczołu krokowego są leukocyty), IIIb - bez zapalenia.
 • IV. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego- przewlekłe zapalenie gruczołu. Patologia rozwija się bezobjawowo, najczęściej jest wykrywana podczas badania niepłodności lub podczas poszukiwania przyczyn wzrostu poziomu markera PSA we krwi. Standardowy schemat badań to pobranie pierwszej, drugiej porcji moczu, soku z prostaty i trzeciej porcji moczu. Mikroskopia biomateriału ujawni stan zapalny i jego lokalizację.

Jak odróżnić ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Objawy ostrego zapalenia gruczołu krokowego są wyraźne:

 • nagle pojawia się ból w kroczu, można go podać w plecy, pachwinę;
 • wzrost temperatury ciała;
 • oddawanie moczu staje się częstsze, w nocy mężczyźni odczuwają pragnienia od 5 razy;
 • podczas oddawania moczu odczuwa się ból, nasilany przez wypróżnienia;
 • strumień płynu słabnie, jest przerywany z powodu zaciśnięcia cewki moczowej przez obrzęk;
 • krew może być obecna w moczu;
 • nie ma uczucia opróżniania pęcherza;
 • powiększenie gruczołu - przy badaniu palpacyjnym stan zapalny narządu będzie bardziej obszerny i bolesny.

Powikłania ostrego zapalenia gruczołu krokowego są bardzo niebezpieczne:

 • ostre zatrzymanie moczu, aż do całkowitej niezdolności do oddawania moczu;
 • ropień (ropień) gruczołu krokowego, może pęknąć z wylewem ropy;
 • zapalenie paraprostatu (zapalenie otaczających tkanek również);
 • zapalenie żył (zapalenie) splotu żylnego.

Objawy przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego

 • ból, dyskomfort w pachwinie, jądrach lub penisie, promieniujący do dolnej części pleców, odbytnicy, podbrzusza;
 • zwiększony ból przy wytrysku, oddawaniu moczu, wypróżnianiu;
 • ból neuropatyczny;
 • nietrzymanie moczu lub niezdolność do zniesienia, częste parcie;
 • potrzeba parcia podczas oddawania moczu, strumień moczu jest słaby i przerywany, może przejść na bok;
 • pieczenie w cewce moczowej;
 • zaburzenia erekcji i zaburzenia wytrysku (możliwa krew w nasieniu);
 • choroby narządów moczowo-płciowych stają się częstsze i nawracające;
 • gruczoł krokowy jest powiększony.

Związek z innymi chorobami

Anatomia męskiego aparatu narządów płciowych jest taka, że infekcja łatwo przenosi się z jednego organu do drugiego. Choroba może powodować zapalenie najądrzy (zapalenie najądrzy), pęcherzyków nasiennych (zapalenie pęcherzyków), jąder (zapalenie jąder).

Proces zapalny z jądra, cewka moczowa może unieść się wyżej, przejść do gruczołu krokowego.

Zapalenie gruczołu krokowego i rak

Zapalenie gruczołu wiąże się z guzami. Ryzyko wystąpienia guzów łagodnych i złośliwych wzrasta wraz z wiekiem: u 80-latków rak prostaty rozpoznaje się 16 razy częściej niż u 50-latków.

W jaki sposób obrzęki i ropienie wpływają na raka? Neoplazja występuje, gdy proces dojrzewania i różnicowania komórek jest zakłócony. Neoplazja, jeśli nie jest leczona, przekształca się w guz.

Rak we wczesnych stadiach jest utajony. Jest trudny do wykrycia w badaniu doodbytniczym. Jednocześnie w populacji mężczyzn często stwierdza się złośliwe guzy gruczołu krokowego. Ten typ onkologii zajmuje drugie miejsce po raku płuc.

Pamiętaj, że zapalenie gruczołu krokowego może przebiegać bezobjawowo. Odwiedzaj swojego urologa lub androloga raz w roku w celach profilaktycznych. Jeśli masz objawy zapalenia gruczołu krokowego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.