Jak zdefiniować zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn?

zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn

Zapalenie gruczołu krokowego to proces zapalny, który rozwija się w gruczole krokowym u mężczyzn. Ta choroba ma nieprzyjemne objawy i jest obarczona rozwojem powikłań, z których jednym jest bezpłodność. Ale możliwości współczesnej urologii pozwalają określić zapalenie gruczołu krokowego na podstawie objawów klinicznych i wyników badania, przepisując na czas wszystkie niezbędne procedury medyczne i diagnostyczne oraz zapobiegając powikłaniom.

Czynniki prowadzące do choroby

Czynnikiem wywołującym zapalenie gruczołu krokowego są drobnoustroje: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli itp. Jednak następujące czynniki predysponujące mogą wywołać rozwój ostrego procesu zapalnego lub nawrót przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego:

 • obniżona odporność;
 • hipotermia;
 • urazy narządów moczowo-płciowych;
 • naprężenie;
 • picie alkoholu i zbyt ostre jedzenie;
 • przekrwienie w okolicy miednicy;
 • zaparcie;
 • palenie, przewlekłe zatrucie organizmu substancjami niszczącymi;
 • Siedzący tryb życia;
 • obecność ognisk przewlekłej infekcji;
 • choroby przenoszone drogą płciową.

Zapalenie gruczołu krokowego może być ostre lub przewlekłe. Często mężczyźni odmawiają zwrócenia się do specjalistów, gdy pojawiają się charakterystyczne dolegliwości:

 • bolesne oddawanie moczu;
 • zanieczyszczenia ropne, śluz w moczu;
 • ból w okolicy łonowej i kroczu, który nasila się podczas oddawania moczu i wypróżnień, a także podczas stosunku płciowego;
 • wyciek moczu w cienkim strumieniu;
 • podwyższona temperatura ciała.

Wszystkie te objawy wskazują na rozwój ostrego procesu zapalnego w okolicy miednicy. Ale tylko doświadczony specjalista wie, jak określić zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzny i zapobiec niebezpiecznym powikłaniom. W tym celu konieczne jest wykorzystanie wszystkich możliwości nowoczesnej diagnostyki laboratoryjnej i instrumentalnej. Na podstawie badania, które obejmuje USG gruczołu krokowego, badanie doodbytnicze, można postawić trafną diagnozę i zdecydować o dalszej taktyce leczenia.

Rodzaje chorób, objawy

Ważne jest, aby nie tracić czasu i rozpocząć leczenie, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy choroby. A można je łączyć z wygaśnięciem zainteresowania intymnością, bezsennością, wewnętrznymi lękami i zmartwieniami, a także z charakterystycznymi objawami chorób, które często prowadzą do impotencji (cukrzyca, obniżony poziom testosteronu, zaburzenia naczyniowe). Specjaliści powinni zrozumieć przyczyny zapalenia gruczołu krokowego.

Ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Ostre zapalenie gruczołu krokowego objawia się ogólnym zatruciem z pojawieniem się zespołu gorączkowego, podwyższonej temperatury ciała. Pojawiają się ciężkie objawy zapalenia gruczołu krokowego: ból w pachwinie, odbytnicy i kroczu. Mężczyzna zauważa częste parcie i ból po oddaniu moczu. Opróżnianie pęcherza może być trudne, a czasami może wystąpić ostre zatrzymanie moczu. Często z cewki moczowej pojawia się biaława ropna wydzielina. Często występują zaburzenia seksualne, spada libido.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego nie jest tak wyraźne. Przebiega falami, po których następują długie okresy remisji. Nawet niewielka hipotermia lub przeziębienie mogą wywołać nawrót. Zapalenie gruczołu krokowego rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych i dolegliwości pacjenta, a także badania odbytnicy, podczas którego stwierdza się obrzęk i ciężką bolesność gruczołu.

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego

Mężczyźni młodzi iw średnim wieku mają często przewlekłe choroby układu moczowo-płciowego, w tym schorzenia urologiczne o charakterze bakteryjnym, powstające na tle rozwiązłych stosunków płciowych lub złej jakości leczenia procesów infekcyjnych i zapalnych nerek, pęcherza i prostaty. Stwarza to niekorzystne tło i może przyczynić się do pogorszenia zdrowia seksualnego mężczyzny.

Złe nawyki mają niezwykle negatywny wpływ na libido i erekcję. Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych i prowadzi do upośledzenia krążenia krwi w narządach moczowo-płciowych. Aby rozwiązać problem słabej erekcji, konieczne jest kompleksowe podejście do tego zagadnienia, wybranie antybiotykoterapii i wyeliminowanie wszystkich ukrytych infekcji układu moczowo-płciowego.

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego

Ten typ zapalenia gruczołu krokowego dotyka większość mężczyzn. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego o etiologii niebakteryjnej nazywane jest zespołem przewlekłego bólu miednicy, który występuje z wielu przyczyn i czynników predysponujących.

 1. Refluks moczowy. Z powodu przenikania moczu do tkanek gruczołu krokowego rozwija się proces zapalny. Wynika to z wysokiego ciśnienia moczu podczas opróżniania pęcherza (gdy dochodzi do zastoju nasienia w drogach moczowych), zmian w przewodach gruczołu krokowego.
 2. Niewłaściwy stosunek.
 3. Długotrwała abstynencja seksualna.

Zespół przewlekłego bólu miednicy objawia się długim bolesnym zespołem z lokalizacją bólu w miednicy, dolnej części pleców i kroczu. Mężczyzna odczuwa ból podczas oddawania moczu, spadek libido, zwiększoną potrzebę opróżnienia pęcherza. W przewlekłej fazie choroby nie ma oznak procesu zapalnego w ejakulacie, moczu i wydzielinie gruczołu krokowego.

Ten typ przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego leczy się antybiotykami, alfa-blokerami, lekami przeciwzapalnymi. Stosuje się środki hormonalne i ziołowe preparaty przeciwzapalne. Leczenie farmakologiczne trwa do 4 tygodni.
Równolegle z lekami stosuje się następujące skuteczne metody leczenia:

 • kurs masażu prostaty;
 • techniki relaksacyjne;
 • wpływ na biologicznie aktywne punkty ciała (akupunktura);
 • leczenie chirurgiczne (jeśli powyższe metody są nieskuteczne).

Bezobjawowe zapalenie gruczołu krokowego

Bezobjawowe zapalenie gruczołu krokowego nie ma oczywistych objawów. Mężczyzna czasami skarży się na tępy ból w okolicy łonowej, dolnej części pleców, zaburzenia układu moczowego.

Choroba ma następujące czynniki predysponujące:

 • regularna hipotermia;
 • przedwczesne oddawanie moczu;
 • abstynencja seksualna;
 • hipodynamia;
 • zapalenie cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek;
 • palenie, alkoholizm.

Podczas zaostrzenia wymazane objawy zapalenia gruczołu krokowego stają się bardziej wyraźne. Nasila się ból i zaburzenia układu moczowego.

Koszt usług związanych z diagnostyką zapalenia gruczołu krokowego

W różnych klinikach możliwe jest w krótkim czasie pełne zbadanie i ocena stanu męskiego układu moczowo-płciowego. Profesjonalni specjaliści dokładnie wiedzą, jak leczyć zapalenie gruczołu krokowego i pomagają pacjentowi radzić sobie z przykrymi objawami choroby. Kliniki wyposażone są w innowacyjny sprzęt, który pozwala uzyskać pełną rzetelną informację o stanie gruczołu krokowego i okolicznych narządów.